

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 1 x 8:1 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Logic Family | MC74HC |
Stock: 250
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30576
Ext.Price$0.30576
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30576 | $0.30576 |
| 10 | $0.27149 | $2.71490 |
| 50 | $0.24106 | $12.05300 |
| 100 | $0.20866 | $20.86600 |
| 500 | $0.18061 | $90.30500 |
| 1000 | $0.17251 | $172.51000 |
| 3000 | $0.16478 | $494.34000 |
| 5000 | $0.15739 | $786.95000 |
